A NANE Egyesület 2009-2010-ben részt vett a “Szívdobbanás” projektben, melyet az Európai Unió DAPHNE programja támogat, és amelyben német, osztrák, spanyol és angol egyesületekkel működött együtt.
A fiatalok életében lényeges szerepet játszanak a párkapcsolatok illetve a szexuális kapcsolatok, és sajnos sokan szenvednek el közülük erőszakot ezekben a kapcsolatokban. Bizonyított, hogy a tinédzserek épp olyan valószínűséggel válnak bántalmazás áldozatává, mint a felnőttek. Magyarországon a statisztikák szerint minden ötödik nő kerül élete során olyan párkapcsolatba, ahol rendszeresen éri fizikai erőszak.
A túlzott figyelmet és elköteleződést sokan értelmezik a szerelem jeleként, pedig ha valaki így viselkedik, az arra figyelmeztet, hogy ellenőrizni és birtokolni akarja a partnerét, a másik irányításának igénye pedig erőszakba és terrorba torkollhat. A zsarolás, a fenyegető zaklatás, amely történhet személyesen, telefonon vagy az Interneten keresztül is, a testi és szexuális támadások a párkapcsolati erőszak formái, amelyek traumatizálják a fiatalokat, és hosszan tartó, fájdalmas hatással járnak.
“A Szívdobbanás elnevezésű prevenciós projektünkkel az a célunk, hogy partnerszervezeteinkkel közösen megtanítsuk Európa-szerte a fiataloknak, melyek a párkapcsolati erőszak figyelmeztető jelei, hogyan szállhatnak ki egy bántalmazó kapcsolatból, vagy hogyan támogathatják azon barátaikat/barátnőiket, akik bántalmazó kapcsolat áldozatai” – mondja Tóth Györgyi, a NANE Egyesület projekt-koordinátora. “A felnőttekéhez képest a tinédzserek párkapcsolataiban előforduló erőszakot eddig alig kutatták. Tulajdonképpen egy feltérképezetlen területet közelítettünk meg ezzel a projekttel, és szeretnénk, ha a munkánk nyomán kutatások és irányelvek is születnének, amelyek segítenek a probléma kezelésében” mutat rá Hansjörg Böhringer, a Der PARITÄTISCHE Baden-Württemberg, a projektet kezdeményező és koordináló német civil szervezet igazgatója.
A NANE Egyesület iskolákkal és ifjúsági szervezettel együttműködve tinédzsereknek tart foglalkozásokat, melyek egyaránt szólnak a másik és a saját nem iránti tiszteletről, valamint a kommunikáció és konfliktusmegoldás erőszakmentes módjairól. A résztvevőket arra biztatjuk, találjanak ki forgatókönyveket és stratégiákat az erőszakos párkapcsolatokból való kilépésre, és tájékoztatjuk őket arról is, mely jogszabályok védik az erőszak és a fenyegető zaklatás elszenvedőit, valamint ismertetjük, milyen szervezeteket, szolgáltatásokat használhatnak szükség esetén.
A projekt másik célja a tanárok és ifjúságsegítők és más fiatalokkal dolgozó szakemberek felkészítése arra, hogy a napi tanítási-nevelési gyakorlatban következetesen állást foglaljanak az erőszakkal szemben. A tanárok és ifjúsági munkások/ifjúságsegítők/fiatalokkal dolgozó szakemberek számára további képzést is kínálunk, ahol elsajátíthatják, miként segíthetik elő, hogy a hozzájuk forduló, párkapcsolati erőszak által érintett fiatalok biztonságba kerüljenek és segítséget kapjanak.
Az európai projekt egészét a német Der PARITÄTISCHE Baden Württemberg nevű civil szervezet kezdeményezte és koordinálta. Partnerszervezetként a NANE Egyesületen kívül angol, spanyol, német és osztrák civil szervezetek is részt vettek a projekt megvalósításában, amelyet az Európai Bizottság a Daphne III Program keretében támogat. A Daphne Programok célja, hogy Európa-szerte segítsék a civil szervezeteket és a hatóságokat a gyerekek, fiatalok és nők elleni erőszakkal szembeni fellépésben, hogy támogassák az áldozatokat és csökkentsék a kiszolgáltatottságukat.