A NANE Egyesület projektjei
Cégek, intézmények és pályázati lehetőségek segítségével megvalósított projetkjeink.
Biztonságos és megerősítő környezet teremtése a gyerekek számára – nemzetközi projekt a WAVE koordinálásával
A NANE alapító tagja a WAVE (Women Against Violence Europe – Európai Nők az Erőszak Ellen) Network ernyőszervezetnek. 2022-2023-ban a WAVE és 3 másik tagszervezete, a horvát AŽKZ (Zágrábi Autonóm Nőotthon – Nők a Nők Elleni Erőszak Ellen), a német ZIF (Autonóm Nőotthonok Információs Központja) és a máltai WRF (Nőjogi Alapítvány) részvételével egy nemzetközi projektben veszünk részt (Safeguarding and Empowering Children), az Oak Foundation támogatásával.
A projekt fő célcsoportjai a gyerekek. Az egyik fő célkitűzése a kezdeményezésnek, hogy a bántalmazott anyák segítése közben a gyerekeik is biztonságban legyenek és védelemben részesüljenek az áldozatsegítő szervezeteknél. A partnerekkel közösen kidolgoztunk egy irányelveket, alapvető szempontokat tartalmazó útmutatót arról, hogy hogy tudunk biztonságos és megerősítő környezetet teremteni a gyermekek számára. Ez a nők elleni erőszak áldozatait, a bántalmazott nőket segítő szervezetek mellett más, különböző szakmák (például a gyermekvédelem, a szociális ellátás, az igazságszolgáltatás, a rendőrség) szereplőinek is hasznos forrás, segítséget adva ahhoz, hogy a gyermekvédelmi kötelezettségeiket hatékonyan teljesítsék.A projektben továbbá kiemelten foglalkoztunk a gyerekek biztonságának a kérdésével a szülői felügyeletre és kapcsolattartásra vonatkozó eljárások és döntések kapcsán – a gyerekbarát, áldozatbarát igazságszolgáltatás fontosságát hangsúlyozva ebből a szempontból. Ebben a témában is készítettünk egy kiadványt, ezen felül a nemzetközi együttműködés erősítésén is dolgoztunk.
A projektről részletes információ – ideértve az elkészült kiadványokat is – itt található angol nyelven: https://wave-network.
A projektben készült kiadványokat magyarul is elérhetővé tesszük. A “Hogyan teremtsünk biztonságos és megerősítő környezetet a gyerekek számára? Alapelvek, fő szempontok és eljárások a nők elleni erőszak áldozatait, a bántalmazott nőket segítő szervezetek számára” című kiadvány innen letölthető magyar nyelven.
RISKFREE – Nemi alapú erőszak áldozatainak támogatása, válasz a járvány okozta kihívásokra
Új projektünket, amelynek vezetője az Autonomna Ženska Kuća Zagreb (Autonóm Nők Háza Zágráb – Horvátország), az EU CERV (Polgárok, egyenlőség, jogok és értékek) programja támogatja.
A projektben további partnereink a ROSA Centar za Žene Žrtve (A Háború Női Áldozatainak Központja – Horvátország), az UWAH Syndesmos Melon Gynaikeion Somateion Irakleioy kai Nomoy Irakleioy (Heraklioni Nőszervezetek Uniója – Görögország), a DNK Društva Za Nenasilno Komunikacijo (Egyesület Az Erőszakmentes Kommunikációért – Szlovénia) és a Fenestra (Szlovákia).
A projekt megvalósítása 2022. április 15-től 2024. április 14-ig tart.
Az együttműködés célja, hogy közösen felmérjük a világjárvány nők elleni erőszak áldozataira gyakorolt hatását, felülvizsgáljuk és fejlesszük az elérhető kockázatkezelési eszközöket és eljárásrendeket annak érdekében, hogy ellensúlyozzuk a járvány alatt még tovább növekvő nők elleni erőszakot és új támogatási formákkal biztosítsuk az áldozatsegítő szolgáltatások elérhetőségét, folyamatosságát.
A projekt továbbá hozzájárul az áldozatokkal dolgozó szakemberek kockázatkezelési módszerekről szóló tudásának bővítéséhez. A közös munka során végül egy társadalmi érzékenyítő kampányt is megvalósítunk meg, melynek célja, hogy zéró-toleranciát hirdessen a nők és lányok elleni erőszakkal szemben és tájékoztassa a nőket az elérhető segítő szolgáltatásokról.
A projekt részletes célkitűzései:
- áldozatok szükségleteinek felmérése, a világjárvány okozta új kihívások és kockázatok áttekintése
- az áldozatok védelmének és támogatásának javítása kockázatértékelési eszközök és az áldozatok online tanácsadási protokolljának kidolgozásával
- személyre szabott, a világjárvány hatásaira is reagáló pszichoszociális támogatásformák nők elleni áldozatainak
- a nők elleni erőszak elleni küzdelem és az erőszak megelőzése érdekképviselettel, edukációs kampányokkal, a projekt eredeményeinek bemutatásával
A projekt keretében az alábbi célcsoportoknak nyújtunk szolgáltásokat: nemi alapú erőszak női áldozatai (beleértve a bevándorló és menekült nőket, és emberkereskedelem áldozatait), áldozatsegítést végző, áldozatokkal dolgozó szakemberek (rendőrség, bíróság, szociális szakemberek), a nők elleni erőszakról szóló kommunikációs kampány révén a szélesebb társadalom.
A projekttel kapcsolatos várakozásaink, hogy hatására jobban megismerjük az érintett nők világjárvány miatt kialakult új igényeit, fejlesztjük az erőszak korai felismerését támogató módszertani eszközöket – ezáltal pozitívan befolyásoljuk azokat a szolgáltatásokat, amik a nők védelmét és biztonságát hosszútávon is támogatják. A munkájuk során érintettekkel kapcsolatba kerülő szakemberek képzése és a tudatosság növelésére irányuló tevékenységek hozzájárulnak ahhoz, hogy a szakemberek megfelelően tudjanak reagálni a női áldozatok speciális szükségleteire, és a jövőben hatékony részesei legyenek a nők elleni erőszak megelőzésének.
Helyben Nő a segítség – a VIII. kerület és a NANE-PATENT Egyesületek lokális női közösségépítő és áldozatsegítő projektje
A Fővárosi Szolidaritási Alap által támogatott “Helyben Nő a segítség – a VIII. kerület és a NANE-PATENT Egyesületek lokális női közösségépítő és áldozatsegítő projektje” címet viselő pályázat célja, hogy a résztvevő szervezetek és intézmények szoros együttműködésében olyan, a párkapcsolati és családon belüli erőszak megelőzését, az áldozatok védelmét és támogatását segítő szolgáltatásokat alakítson ki, melyek integrálhatóak a helyi szociális ellátórendszerbe, és hosszú távon fenntarthatóak. A projekt három, egymást erősítő tevékenységet szintetizál, melyekkel egyszerre célozza meg a helyi szakértők munkájának támogatását, serkenti a kerületben élő önkéntesek áldozatsegítő szerveződését, illetve előremozdítja a női szolidaritást, közösség kialakulását a kerületben.
Donor: Fővárosi Szociális Közalapítvány [Fővárosi Szolidaritási Alap]
Erőszak-prevenciós programok Pécsett
A Magnet KAP adományozási programja által támogatott program célja, hogy a NANE és a PATENT, a KÖSZI egyesülettel együttműködve erőszak-megelőző programokkal segítse a pécsi kamaszlányokat, erősítse a jogtudatosságukat és eszközöket adjon nekik az érdekképviseletre. A prevenciós programok során a résztvevő kamaszlányok lehetőséget kapnak arra, hogy szervezett keretek között, támogató közegben beszéljenek olyan fontos témákról, mint a saját testük működése, a fogamzásgátlás, a bántalmazás és erőszak, és az egyenlőségen alapuló párkapcsolat és szex.
Donor: Magnet Bank Közösségi Adományozási Program (2023)
MEGTARTÓ ERŐ
A projekt hivatkozási száma: CERV-P-2023-0240
We See You – Látunk Téged
2023. szeptemberében indult a Holland Nagykövetség által támogatott “We See You!” – Developing trauma-response and prevention programs for marginalized women and girls through inter-organisational cooperations elnevezésű program (“Látunk Téged!” – Traumafókuszú és erőszakprevenciós programok létrehozása marginalizált nőknek és lányoknak szervezetek közötti együttműködésben), aminek a NANE Egyesület a szakmai felelőse.
A program célja, hogy a meglévő szakmai módszertani
Együttműködő partnereink a programban:
- Budapesti Módszertani Szociális Központ és Intézményei, Váci úti telephelye (Budapest)
- BAGázs Közhasznú Egyesület (Bag és Dány)
- Élménylelő Ifjúsági Egyesület (Pécs)
- Szomaro – Szomolyai Magyar Roma Egyesülete (Szomolya)
- Tiszta Jövőért Közhasznú Alapítvány (
Budapest)
A projekt keretében a tudás és tapasztalatmegosztást követően a terepen dolgozó szakemberek 10-12 alkalmas csoportfolyamatok során kipróbálják az adaptált módszertani anyagokat. Ezeket a csoportfolyamatokat szakmai konzultáció és szupervízió kíséri.
A folyamatok megvalósítása során összegyűlt tapasztalatok a szervezetek közös tudásának a részévé válnak.
Transatlantic Foundation: Együttműködésben – Egységben – Ellenállóbban
2023 október és 2024 december között futó projektünk célja a nők elleni erőszak áldozatainak szakszerű támogatásáért felelős ellátórendszer megerősítése, és az ehhez szükséges együttműködések ellenállóképességének, illetve a fenntarthatóságának növelése. A megvalósítás fő eszközeként három fő csapásirányt különít el: az Egyesület szakértői kapacitásának gyarapítását, a programban résztvevő szakintézmények vonatkozó protokolljainak kialakítását és az Egyesület önkéntesbázisának megerősítését. A koncepció a NANE két szakértői csoportjára koncentrál: 1) a különböző területeken működő szakemberek (szociális munkások, pszichológusok, egészségügyi szakdolgozók, tanárok, rendőrök stb.) továbbképzésére specializálódó szakértőkre, illetve a 2) az intézményi protokollok kidolgozásában jártas szakértőkre.
A projekt átfogó célja a nők elleni erőszak, azon belül pedig a párkapcsolati és családon belüli erőszak áldozatainak támogatásáért felelős ellátórendszer fejlesztése, az elérhető szolgáltatásoknak az ügyfelek szükségleteihez való igazítása, és a jelenséget érintő társadalmi tudatosság fejlesztése. A megvalósításhoz szorosan kapcsolódó célkitűzés az erőszaktúlélők érdekképviseletét vállaló kezdeményezések ellenállóképességének növelése, melynek – a projektben meghatározott – eszköze a szakértői és önkéntes kapacitás gyarapítása, és ezáltal az intézményközi összefogások megerősítése és kiterjesztése.
A projekt három, egymást erősítő egységből épül fel: 1) szakember-képzők továbbképzése, 2) intézményi protokollok kidolgozásában jártas szakemberek képzése, és 3) az önkéntesbázis megerősítése. A három egység összesen hat programelemet, azaz tevékenységi kört foglal magába.
A projekt az Európai Unió támogatásával valósul meg.
A nőket és lányokat érő gazdasági erőszak megelőzése és az túlélők támogatása
Az Alliance for Gender Equality Europe (AGEE) által támogatott pályázati projekt célja, hogy a gazdasági erőszak jelenségének holisztikus megközelítésén keresztül segítse a nők elleni erőszak áldozatainak (gazdasági) függetlenedését. A NANE több szolgáltatására kiterjedő, kétéves pályázati program vállalása, hogy felhívja a figyelmet a gazdasági erőszak komplex jelenségére, vizsgálja az elkövetők módszereit, az intézményrendszer válaszait, támogatást biztosítson az érintett ügyfeleknek, és prevenciós módszertant dolgozzon ki. A pályázati program központi eleme a gazdasági erőszakban érintett nők valóságának és szükségleteinek részletes feltérképezése és kihangosítása.
Az AGEE támogatás a specifikus szakmai fókusz mellett a szervezetek számos alapszolgáltatását is támogatja, többek között a PATENT Egyesülettel közösen működtetett Integrált Ügyfélellátást és a Segítők Hálózatát, de hozzájárul a NANE segélyvonalának és PATENT jogi tanácsadásának finanszírozásához is.
Donor: Alliance for Gender Equality in Europe
Trauma-fókuszú csoportfoglalkozások egyedülálló anyáknak
A WAVE (Women Against Violence Europe) által finanszírozott projekt célja, hogy támogatást biztosítson azoknak a nőknek, akiknek már sikerült kilépniük a bántalmazó kapcsolatból, de továbbra is küzdenek a bántalmazó kapcsolat következményeivel. A program keretein belül elsősorban egyedülálló anyáknak kínálunk lehetőséget traumafókuszú csoporfoglalkozásokon való részvételre. A hét hónapos megvalósítási idő alatt két különböző csoportot indítunk: egy Erő csoportot, és egy integrált kifejezés- és táncterápiás önismereti csoportot. Ez utóbbi egy holisztikus megközelítést alkalmaz, amely testi, érzelmi és kognitív szinten egyaránt támogatja a gyógyulási folyamatot. A pályázati program része egy belső kapacitásfejlesztést támogató, tudásátadó workshop is, melynek célja, hogy a programok tapasztalatait becsatornázza a szervezet valamennyi szintjére, ezzel is támogatva az ügyfélellátásban érdekelt NANE szakértők szakmai fejlődését.
A projekt az Európai Unió és a WAVE Network támogatásával valósul meg.