A gyakorlat célja
Annak megfogalmazása, hogy a résztvevők mit várnak el egy kapcsolattól, saját határaik és annak tudatosítása, mik azok a dolgok, amik nem férnek bele egy egyenlőségen alapuló párkapcsolatba.
Ajánlott célcsoport
- 12+ korosztály, lányok és fiúk
Időtartam
- 20 perc
Eszközök, igények
- Párkapcsolati TOP 10 során elkészített poszterek
- Sárga és piros színes papír
- Ragasztó
- Filc
A feladat felvezető gyakorlata a “Párkapcsolati TOP 10″, melyben a résztvevők összegyűjtik a kölcsönös tiszteleten alapuló párkapcsolat jellemzőit és közösen kiválasztják, hogy ezekből mi a 10 legfontosabb dolog számukra.
Ez a gyakorlatban a párkapcsolati erőszak figyelmeztető jeleiről, és a párkapcsolatokban megjelenő vészjelzésekről fog szólni. A facilitátorok kérdezzék meg a résztvevőket:
Mi az, ami elbizonytalanítana egy párkapcsolatban?
Mi az, ami miatt egyértelműen szakítani akarnál?
Első lépés:
A facilitátorok osszanak ki mindenkinek néhány sárga és piros kártyát.
Kérjék meg a résztvevőket, hogy a sárga kártyákra írják le, hogy, melyek azok a viselkedések, amelyektől kellemetlenül éreznék magukat, elbizonytalanodnának a párkapcsolatban.
A piros kártyákra pedig azt írják fel, hogy mik azok a tettek, amik egyértelműen szakítást vonnak maguk után. A korábban hallott kis történetekből, a saját tapasztalataitokból vagy a tévéhíradásokból is meríthetnek ötleteket.
Második lépés:
A résztvevők keressék meg azt a csoportot, amelyikkel a zöld kártyák összegyűjtésén dolgoztak. Hasonlítsák össze a piros és a sárga lapjaikat és válogassák ki, ami többször szerepel.
Ezután ragasszák fel a sárga kártyákat a zöldek fölé középre, majd a pirosakat a sárgák fölé a papír tetejére.
A lap végül egy közlekedési lámpához fog hasonlítani – alul lesznek a zöld, középen a sárga, felül pedig a piros kártyák. Ez a párkapcsolati jelzőlámpa fogja megmutatni, mikor kell résen lenniük, és mi az, ami után már nem folytatódhat a párkapcsolat.
Ha elkészültek, a csoportok mutassák be egymásnak a párkapcsolati jelzőlámpákat.