A házimunka egy olyan láthatatlan reproduktív munka, amely rengeteg plussz munkaórát jelent, mégsem nem jár érte fizetség. A háztartási feladatok általában a nőkre hárulnak, és nem egyenlően oszlanak meg a háztartásokban. Ebben a gyakorlatban a résztvevők kipróbálhatják, milyen amikor az emberek igazságosan osztják fel egymás között azt, hogy ki milyen és mennyi házimunkát végez!
Először a facilitátorok és a résztvevők közösen gyűjtsék össze, hogy milyen házimunkákat kell ellátni egy átlagos háztartásban.
A facilitátorok kérjék meg a résztvevőket, hogy dolgozzanak 3-4 fős kiscsoportokban és képzeljék el, hogy egy háztartásban élnek. Készítsenek egy szerződést arról, hogy ki-melyik házimunkát fogja ellátni a háztartásban.
A szerződéshez dolgozzák ki, hogy melyik házimunka mennyi időt vesz igénybe és milyen gyakran kell megcsinálni. Fontos, hogy a munkákat egyenlően osszák meg egymás között.
Amikor kész van a szerződés mutassák be egymásnak a csoportok.
Ezután a következő kérdések mentén érdemes közösen beszélgetni a feladatról:
Meglepő volt-e, hogy ennyi időt vesz igénybe a házimunka?
Mi a személyes tapasztalatotok arról, hogy családban ki végzi jellemzően a házimunkát? Egyenlően el vannak osztva a feladatok?
Szoktatok segíteni a házimunkában?
Általában kinek kell elvégeznie a házimunkát egy háztartásban? Hogy nézne ki ez egy egyenlőbb világban?