Skip to main content
Helpline

NANE segélyvonal

Nők és gyerekek elleni erőszak áldozatainak és segítőiknek

+36 80 505 101

 

Hétfő, kedd, csütörtök és péntek 18-22, kedd 8-12 és szerda 12-14 óra között

A NANE EGYESÜLET NYILATKOZATA

arról, kiknek az érdekében dolgozik és azt (többek között) milyen segítséggel teszi:

Az erőszakkal szemben fellépni, az áldozatok védelméért felszólalni, rendszerszintű változást sürgetni össztársadalmi érdek, demokratikus érték, közös felelősség.

A NANE Nők a Nőkért Együtt az Erőszak Ellen Egyesület 1994-ben alakult, több, mint 30 éve működik. Az alapszabályban rögzített célunk: védelem a nők és gyermekek ellen elkövetett erőszakkal szemben az érintettek számára. 

Ennek megvalósítása érdekében különféle, egymást erősítő tevékenységeket végzünk. Segélyvonalat működtetünk a hét minden munkanapján – a NANE segélyvonal az Egyesület alapítása óta fennáll. Támogató csoportokat szervezünk érintetteknek, továbbá áldozatközpontú ügyfélellátást és -támogatást nyújtunk. Szakemberképzéseket, intézményközi együttműködéseket, egyéb szakmai eseményeket, programokat szervezünk. Érintetteknek és szakembereknek szóló kiadványokat jelentetünk meg, illetve teszünk elérhetővé magyar nyelven. Prevenciós programokat szervezünk fiatalok részére az erőszakmentes, egyenlőségen alapuló párkapcsolatok érdekében. Tevékenységeink leírása, és a közhasznúsági jelentéseink olvashatóak itt a honlapunkon.

Az államnak az Alaptörvény alapján, és a nemzetközi egyezmények alapján is kötelessége és feladata az erőszakkal, így a nők és gyerekek elleni erőszakkal szembeni védelem és fellépés. Mi a szakmai munkánk során a nők és gyerekek elleni erőszak áldozataival közvetlen kapcsolatban vagyunk, az áldozatok valóságával, tapasztalataival napi szinten találkozunk. Szervezetünk olyan feladatokat lát el, ami magának az államnak (is) kötelessége. 

Az áldozatok jogai, védelme és biztonsága érdekében elengedhetetlennek tartjuk – a szakmai felelősségérzetünk, lelkiismeretünk is ezt diktálja –, hogy az áldozatsegítő munka mellett, arra épülve érdekképviseleti, érdekérvényesítő munkát is végezzünk. Ez egyrészt azt jelenti, hogy az általunk észlelt, akár a jogszabályok, akár a szakpolitikák kapcsán, akár a különböző hatóságok, intézmények szervezetek működése, gyakorlata kapcsán fennálló rendszerszintű problémákat, hiányosságokat beazonosítjuk, láthatóvá tesszük, a nyilvánosság felé is. Másrészt, hogy a szükségesnek tartott lépéseket, intézkedéseket, a kapcsolódó szakmai javaslatokat megfogalmazzuk, és jelezzük a mindenkori állami szervek, kormányzat, döntéshozók felé. Ezt következetesen képviseltük az elmúlt harminc év során, azonos alapelvek mentén, az érintettek jogai és biztonsága érdekében.

A rendszerszintű problémákra rámutatni, a szükséges rendszerszintű változásokért felszólalni, az állami fellépést követelni, sürgetni elsődlegesen és végső soron is azt a célt szolgálja, hogy az áldozatokat megvédjük, az elkövetőket megbüntessük, az erőszakot megelőzzük – mind az egyes esetek szintjén, mind össztársadalmi szinten. Ennek a munkának a megbélyegzése, akadályozása, ellehetetlenítése elsődlegesen és végső soron is az áldozatokat és leendő/potenciális áldozatokat bünteti és veszélyezteti, míg az elkövetőket és potenciális elkövetőket védelmezi.

A NANE Egyesület kiemelten fontosnak tartja, hogy nemzetközi kezdeményezésekben, programokban, együttműködésekben vegyünk részt. Ezek értékes alkalmat adnak egyebek mellett a szakmai tapasztalatcserére, ígéretes gyakorlatok megismerésére, valamint konkrét áldozatsegítő és egyéb tevékenységek végzésére.

Kiemelt jelentősége van, hogy a nők elleni erőszakkal szembeni fellépésre Európai Uniós, illetve egyéb nemzetközi, külföldi támogatási programok, források állnak rendelkezésre. Az ezekhez való hozzáférés különös jelentőséggel bír egy olyan közegben, ahol az állam közvetlenül nem támogatja például a nőjogi szervezetek munkáját (sem). Az ilyen támogatásoknak köszönhető, hogy az érintettek érdekében végzett munkánkat fejleszteni, bővíteni, illetve egyáltalán végezni tudjuk. Ennek egy példája az EU Bizottság CERV (Citizens, Equality, Rights and Values / Polgárok, Egyenlőség, Jogok és Értékek) Programja által támogatott, alább bemutatott projekt, ahol partnerszervezetként a koronavírus járvány kihívásai kapcsán dolgoztunk az áldozatok védelméért. 

Az Európai Bizottság CERV Programja keretében támogatott projekt a NANE részvételével

A NANE Egyesület az Európai Bizottság CERV Programján keresztül a 2021-2027-es támogatási időszakban közvetlenül a “Protection of victims of gender-based violence – response to pandemic challenges (A nemi alapú erőszak áldozatainak védelme – válasz a járvány okozta kihívásokra) – RISKFREE” elnevezésű projekt megvalósítására kapott támogatást, amelyben partnerszervezetként vett részt, 2022 áprilisa és 2024 áprilisa között a fő pályázó horvát partner mellett, görög, szlovén és szlovák szervezetekkel együtt. 

A NANE Egyesület részére biztosított támogatás: 59 783,04 EUR volt. 

A RISKFREE projekt célja volt, hogy támogatást biztosítson a nemi alapú erőszak áldozatainak, és válaszoljon a járvány okozta kihívásokra. A program hat szervezet szoros együttműködésében valósult meg. A program fő vállalásai közé tartozott, hogy felmérje a COVID-19 nők elleni erőszak áldozataira gyakorolt hatását; felülvizsgálja és fejlessze az elérhető kockázatkezelési eszközöket és eljárásrendeket annak érdekében, hogy ellensúlyozható legyen a járvány alatt még tovább növekvő nők elleni erőszak, valamint hogy új támogatási formák biztosítsák az áldozatsegítő szolgáltatások elérhetőségét és folyamatosságát.

A program fő tevékenységei:

  • kutatás és kockázatelemző eszközök fejlesztése
  • áldozatok támogatása: Magyarország kapcsán a NANE segélyvonal, az integrált ügyfélellátás és a támogatott ügyfélellátás működésének támogatása
  • szakemberek támogatása: nők a munkahelyen workshopok és szakemberképzések a

kockázatelemzésről és a hatékony áldozatvédelemről

  • kommunikációs kampány

A projekt keretében több kiadvány is készült, ezek magyar nyelven is elérhetők ide kattintva.

A projekt közös kommunikációs kampánya keretében jött létre az alábbi videó, mely kihangosítja az áldozatok közös tapasztalatát az intézményi árulással kapcsolatban – azt a tapasztalatot, amikor láthatatlanokká váltak az intézmények szemében – s így váltak védtelenné. 

A NANE Egyesület továbbra is a vállalt célja elérésén, az érintettek biztonságáért, a nők és gyerekek elleni erőszak felszámolásáért fog dolgozni. 

IRATKOZZ FEL!

Iratkozz fel a hírlevelünkre, hogy első kézből értesülj híreinkről, tevékenységeinkről.

TÁMOGATÁS

Csatlakozz a NANE támogatói köréhez, légy részese te is áldozatsegítő munkánknak!